Технологія пап'є-маше

Пап'є-маше - це маса, що складається з перероблених паперових матеріалів змішаних з клейстером, гіпсом, крохмалем та іншими речовинами, що клеять. Сама назва з французької, так і переводитися - «жований папір». З пап'є-маше роблять безліч іграшок, масок, декоративні елементи, театральну бутафорію, муляжі і навіть меблі. Історія загадкової маси і техніки виготовлення з неї різних предметів почалася в 16-му столітті в одному з містечок Франції. Тоді з грубого паперу і своєрідного клейстеру робилися ляльки. Найбільший інтерес у людей до пап'є-маше з'явився через сторіччя, причому популярність цього матеріалу виросла настільки, що вироби з нього були запущені вмасове виробництво. У Росії ця технологія з'явилася за Петра I, але в промисловості вона стала використовуватися лише в XIX столітті. Зараз виділяють кілька технологій створення предметів з пап'є-маше.

Технології виготовлення пап'є-маше:

  • Пошарове пап'є-маше - Для створення виробу з пап'є-маше за цією технологією потрібно пошарово його склеювати на макеті та моделі, яка, в свою чергу, створюються з глини, гіпсу, дерева, пластиліну. Можна навіть використовувати живу людину, а кількість шарів варіюється від 2-3-х до 100! Дана технологія передбачає нарізування однакових смужок з паперу, змазування їх з двох боків клеєм і нанесення на форму, попередньо змащену маслом або посипану тальком. Кожен шар потрібно розгладжувати щоб уникнути накопичення непотрібного повітря. Після проклейки 2-3-х шарів виробу потрібно дати час трохи підсохнути і лише потім продовжувати роботу до тих пір, поки бажана товщина не буде досягнута. Коли виріб повністю висохне, його можна пофарбувати декількома шарами емульсійної фарби для додання фактурі однотонності.
  • Пап'є-маше з маси (м'якоті) - Це досить старовинний спосіб, при якому з паперу робиться однорідна маса, змішана з склеювальними речовинами, що протидіють впливу води. Існує декілька способів виготовлення маси для пап'є-маше. Перший пропонує замочити у воді газетні нарізки на ніч. Вранці рідину слід злити, залити нову порцію і кип'ятити на невеликому вогні до тих пір, поки волокна паперу не почнуть руйнуватися (30 хвилин буде цілком достатньо). Потім воду зливають через сито (друшляк) і розминають масу до її досконалою однорідності, додають клей або клейстер і вимішують до гліноподобного стану.
  • Пресоване пап'є-маше - Ця технологія передбачає вельми трудомістку обробку готового матеріалу. Листовий картон клеїться, пресується, а потім шліфується, обробляється і лише потім фарбується.

Як зробити маску з пап'є-маше

Маска - найбільш популярний виріб з пап'є-маше. Перш ніж почати роботу над її виготовленням, необхідно знати, що шарів паперу на масці має бути небагато.

Спосіб зробити маску з пап'є-маше № 1

Потрібна «натура», тобто людина (вірніше, її лице), для якого і робиться маска. Необхідно озброїтися рваними газетами або іншими аркушами паперу, вазеліном, клейстером або клеєм ПВА (трохи розведеним), а також пензликом і теплою водою. Ретельно намазуємо обличчя «натурника» вазеліном і викладаємо перший шар паперу без клею, тільки змочений водою. Обклеїти лице потрібно повністю і дуже щільно, без непотрібних просвітів, залишаючи при цьому місце тільки для очей і рота. Наступні шари вже закріплюємо клеєм. Коли робота закінчена, маска знімається і залишається до повного застигання. Після висихання краї виробу підрівнюються, а все зайве - зрізається.

Спосіб зробити маску з пап'є-маше № 2

Для цього способу використовується муляж лиця. Він робиться з швидко засихаючої глини, гіпсу, пластиліну або інших матеріалів. Муляж можна зробити з іншої маски, безпосередньо з особи (намазавши швидковисихаючу глину). Подальші дії при створенні маски від першого варіанту практично нічим не відрізняються. Єдине, що в даному випадку шар з мокрого паперу не потрібно.

іграшки папє-маше

Як зробити ляльки з пап'є-маше

На створення ляльок з пап'є-маше потрібно більше вправності і терпіння, ніж на виготовлення масок.

Спосіб № 1 - як зробити ляльку з пап'є-маше

Даний спосіб частково схожий на створення маски. З пластиліну або глини ліпиться макет голови з більш чітко і гостро вираженими рисами обличчя. На неї наноситься декілька паперових шарів, які повинні висохнути. Після цього паперова «голова» акуратно розрізається по лінії росту волосся, макет витягується, а "голова" склеюється знову папером. «Голову» можна посадити на спицю або дерев'яну палицю і продовжити процес обклеювання до тих, поки лице не придбає бажаних рис (для цього в певних місцях потрібно додавати маленькі шматочки паперу). Коли найголовніша частина ляльки готова, її потрібно повністю висушити, а потім відшліфувати і пофарбувати. Робимо кисті з пап'є-маше: для них заготовляємо 10 дротів для пальців і дві для рук. Кожний дріт обмотуємо проклеєним папером і оперативно згинаємо (поки пальці не засохли). Готові кінцівки дротом перетворюємо в кисть, склеюємо і обмотуємо шарами папером. Руки кріпимо до дроту тулуба (яке може залишатися дротом або бути зробленим з пап'є-маше) з головою. Всі дроти ляльки ховаються від сторонніх очей в зшитою гарному одязі.

Спосіб № 2 - як зробити ляльку з пап'є-маше

Цей спосіб пропонує зробити ляльку з маси пап'є-маше, описаної вище. Вам знадобиться спиця або пляшка, на яку буде наноситися маса. Процес нагадує ліплення з глини фігурки чоловічка, статуетки або всього того, що прийде в голову ентузіасту даного виду мистецтва, включаючи фантазію.

 

Комментарии: 0